WordPress’de İngilizce olan metinleri Türkçeleştirmek

WordPress’de çok fazla tecrübesi bulunmayan pek çok Blogger adaylarının ilk yaşadığı sorunlardan biri wordpress de latest news, comment gibi İngilizce kelimelerin Türkçeleşmemesi. Forumlarda wordpress’in tüm kelimeleri Türkçe olmuyor diye arattığınızda genellikle size önerilen konu wp-config.php dosyasının içini açıp ‘define (‘WPLANG’, );’ yerine define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’); kodunu yazmanız ve admin panelden dili Türkçe yapmanız önerilir, bu sorununuzu çözüyorsa bu yazıyı okumanıza gerek yok..

Fakat bazen sitenin ön yüzünde bazı kelimeler Türkçe olmayabiliyor örneğin : latest news, comment gibi bir kaç kelime ancak bu kelimeler site içerisinde çok göze batıyor her sayfada görünüyor ve webmaster tool da bakınca önemli kelimeler arasında İngilizce kelimeler görünüyor bu da seo’yu olumsuz etkileyen önemli bir konu. Bunun sebebi ise sizin indirdiğiniz temanın Türkçe desteği de olsa Türkçe temada İngilizce kelimelerin tam anlamı ile çevrilmemiş olmasıdır. Sizin durumunuz bunun gibiyse bunu nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim.

İlk olarak sizin wp-content içindeki languages klasörü ile işiniz yok. Bize lazım olan dosya wp-content/themes/temaisminiz/ klasörünün içindedir.

 • Tema klasörünüzün içerisinde languages klasörünü açın en_US.po, en_US.mo, tr_TR.mo, tr_TR.mo gibi dil dosyaları var bu dosyalardan herhangi birini açın tr olanları açmanız kolaylık sağlar.
 • Mesela tr_TR.po (özellikle .po olanı açın) doyasını herhangi bir metin düzenleyebileceğiniz program içerisine indirip açtığımızda çevirmek istediğiniz İngilizce kelimeyi aratın örn. Latest News büyük ihtimalle bulacaksınız hemen üst kısmında ‘#’ işareti içerisinde bu metni hangi dosyada hangi satırda bulacağınız yazar bazen numaraları olmasada o dosyayı açtığınızda arama yapınca bulursunuz.
 • Bu kelimeler ağırlıklı olarak wp-content/themes/temaisminiz/inc klasöründedir. Dosyamızı açtıktan sonra kelimeyi aratın sizin kod içerisinde hata oluşmaması için değiştirmeniz gereken kısım <?php _e( ‘Daha fazla göster’, ‘temaisminiz’ ); ?></a> tek tırnak içindeki ‘daha fazla göster’ yazısı olacak ben bunu Türkçeleştirdim daha önce burada İngilizce yazı vardı.

Bu işlem adımlarını takip edince bir sorunuz kalmayacak temaya özel Türkçeleştirilmemiş kelimeleri bulup değiştirebilirsiniz. Geçmiş olsun..

Ömer HALİL

Merhaba, KTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünü bitirdim. Teknoloji, yazılım ve internet meraklısıyım. Şu anda MEB'de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda kişisel web sitesi yazarlığı yapmaktayım.

2 Yanıtlar

 1. cafer dedi ki:

  Hocam merhaba sitemde yorum bölümünde özellikle comment post uncategorized gibi İngilizce kelimeler var bunları nasıl Türkçeleştirebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim yukarıda bahsetmiş olduğunuz yöntem ile yapamadım şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ömer HALİL dedi ki:

   Yukarıdaki yazıyı tekrar dikkatlice okur iseniz cevabı alabilirsiniz. Kısaca wp-content\themes\wpex-wptuts\languages\ klasöründeki .po uzantılı dosyada Türkçeleştirmek istediğiniz kelimeleri aratıp buluyorsunuz. Bulduğunuz satırda o kelimenin hangi dosya ve satırda olduğu yazıyor. O dosya ve satıra gidip kelimeyi değiştiriyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süre sınırı bitti. Lütfen CAPTCHA'yi tekrar yükleyin.