Chia Coin Nedir?

Son zamanlarda onlarca alt coin ile birlikte durdurulamayan bir borsa haline gelen kripto para borsasına bir yenisi daha eklendi. Bu borsaya sonradan katılan bu kripto paranın adı Chia Coin.

Chia Coin mimarisi itibarı ile HDD madenciliği üzerine kurulmuş bir sistemdir. Ekran kartı ile yapılan işlerin benzerini Hard Disk (HDD) yada Solid State Disk (SSD) ile yapmaya yarayan yenilikçi ve çevreci bir alt coindir. Çevre dostu çünkü GPU madencilik büyük ölçüde çevreye zarar vermeye başladı. Yüksek frekansta çalışan grafik işlem birimleri yüksek güç tüketimi, gaz salınımı ve ısı yayılımı ile birlikte çevreye geri dönülmeyecek zararlar verdiği bir gerçek. Chia Coin ise bu sisteme karşı kendi mimarisi ile daha çevreci bir coin olduğunu savunuyor. Bu yazıda Chia Coin ile merek edilen sorulara yanıt arayacağız.

Daha detaylı bilgi almak için resmi web sitesini Chia Network inceleyebilirsiniz.

Chia nedir?

Chia, gelişmiş bir blockchain ve akıllı işlem platformu geliştirmek için Ağustos 2017’de kuruldu. Chia, Bitcoin’den bu yana yeni blockchain algoritmasını kullanmaktadır. Uzay ve Zamanın İspatı olarak adlandırılan ağ protokol mühendisi ve BitTorrent’in mucidi Bram Cohen tarafından kuruldu. Chialisp adında programlama dilini kullanmaktadır.

Chialisp nedir?

Chia, güçlü denetlemesi kolay ve güvenli olan Chialisp adlı yeni geliştirilmiş yenilikçi bir blockchain programlama dilidir. Chialisp, kripto para birimlerinin vaat ettiği güvenlik, şeffaflık ve kullanım kolaylığının kilidini açacak üstün bir zincir üstü akıllı işlem geliştirme ortamıdır.

Chia Coin Nedir?

Chia Network, BitTorrent’in kurucusu Bram Cohen tarafından oluşturulan çevre dostu yeni bir kripto para birimi ve akıllı işlem platformudur. Bitcoin blok zincirine benzeyen Chia, kaynak hesaplama gücü değil, disk alanı bakımından sektördeki diğer oyunculara da ilham vermektedir. Bunu elde etmek için enerji yoğun “iş kanıtı” yerine “alan kanıtı” ile yer değiştirilme işlemi uygulanmakta ve böylece disk hash doğrulamak için ana kaynak haline getirilmektedir. Hash çözmek için GPU enerjisi değil disk alanından faydalanılmakta, HDD ve SSD okuma-yazma performansı işleme dâhil edilmektedir.

Madencilik ve çiftçilik?

Madencilik, aşırı miktarda elektrik tüketen pahalı tek kullanımlık donanım gerektirmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için dünyanın dört bir yanındaki düğümlere dağıtılan mevcut boş sabit disk alanından yararlanarak adil, çevre dostu ve daha iyi bir blockchain ile yapılan işlem çiftçilik olarak tanımlanmaktadır.

Chia adını nerden alıyor?

Chia adınının nerden geldiğini şu şekilde tanımlıyorlar, “Biz yeşil parayız! Kurucumuz Bram Cohen “yeşil” bir seçenekle blok zincirlerinin enerji bağımlılığını azaltmak istediğini bilerek şirketi kurdu. Tarım kavramı, kullanılmayan disk alanını doldurmak ve kazanan filizleri izlemek için en iyi metafor gibi görünüyordu. Bu, yeni ağımızla somutlaştırmak istediğimiz özelliklere sahip bir tahıl aramamıza neden oldu. Ekip kısa ve etkili bir isim istiyordu ve Chia Network doğdu.”

Ömer HALİL

Merhaba, KTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünü bitirdim. Teknoloji, yazılım ve internet meraklısıyım. Şu anda MEB'de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda kişisel web sitesi yazarlığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir